La Liga

Costel Galca scapa printre degete victoria cu Villarreal si e in cadere libera cu Espanyol

Espanyol Barcelona, formatia pregatita de Costel Galca a ratat in extremis obtinerea celor trei puncte in meciul de campionat disputat sambata seara pe teren propriu contra celor de la Villrreal in etapa a 21-a din Primera Division.

Formatia lui Galca a condus de doua ori, dar s-a vazut de fiecare data egalata, ultima oara in minutul 88.

Caicedo a deschis scorul in minutul 3, insa Trigueros a restabilit egalitatea 20 de minute mai tarziu.

Chiar si asa catalanii au intrat in avantaj la cabine prin golul marcat de Gerard Moreno in minutul 39.

Cu doua minute inaintea finalului “Submarinul galben” a restabilit egalitatea prin reusita lui Musacchio.

Espanyol a incheiat meciul in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Gerard Moreno.

Villarreal continua seria pozitiva de opt meciuri fara infrangere (6 victorii si 2 remize), in timp ce Espanyol se afla in cadere libere dupa un inceput entuziasmant cu Galca la timona.

Bilantul antrenorului roman arata ingrijorator:

9 meciuri

2 victorii

2 remize

5 infrangeri

Espanyol nu a mai castigat din 19 decembrie, adica de anul trecut, de la un 1-0 cu Las Palmas in etapa a 16-a din Primera Division.

Trei dintre cele noua meciuri ale lui Galca de pana acum au fost contra campioanei FC Barcelona, iar eliminarea suferita in Cupa Regelui Spaniei cu scorul general de 6-2 pare ca a zdruncinat serios moralul jucatorilor de la Espanyol.