La Liga

Condusa de doua ori, Barcelona triumfa in deplasare cu Betis

Campioana Spaniei a avut de lucru pe terenul lui Betis Sevilla intr-un meci cu cinci goluri si doi eliminati, cate unul de fiecare tabara.

Barcelona a transat disputa, cu 3-2, si ramane la trei puncte in urmarirea liderului Real Madrid.

Sergio Canales a deschis scorul pentru Betis in minutul 6 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Dupa doar trei minute Frenkie de Jong aducea egalarea pentru Barcelona din pasa lui Lionel Messi.

Nabil Fekir a adus-o pe Betis la conducere in minutul 26, insa in prelungirile primei reprize acelasi Messi a pasat decisiv pentru golul de 2-2 marcat de Sergio Busquets.

Cu 18 minute inaintea finalului Clement Lenglet a marcat golul victoriei pentru Barcelona cu o lovitura de cap din marginea careului. O faza la care gazdele au solicitat fault in atac.

Fekir (76) si apoi Lenglet (79) au fost eliminati pentru cumul de cartonase galbene.

Pentru Barcelona este al 24-lea succes pe terenul lui Betis in La Liga.