La Liga

Barcelona, victorie la limita cu Athletic Bilbao. Messi mai stabileste o borna

Echipa FC Barcelona a castigat chinuit, cu 1-0, in fata celor de la Athletic Bilbao, marti seara, intr-un meci din La Liga.

Croatul Ivan Rakitic a marcat unicul gol al meciului disputat cu portile inchise pe Nou Camp.

Barcelona s-a chinuit 71 de minute pentru a-i da gol lui Athletic Bilbao, o nuca tare pentru formatia blaugrana.

Lionel Messi a pasat decisiv la golul lui Rakitic marcat cu o reluare din interiorul careului.

Cu aceasta ocazie Messi ajunge la 250 de pase decisive in toate competitiile pentru Barcelona.

In prelungirile partidei bascii au trecut pe langa egalare prin Munez al carui sut din pozitie favorabila s-a dus peste poarta.

Pe un contraatac Barcelona a ratat inchiderea tabelei prin Ansu Fati. Acesta a luat bara la tinta si pana la urma s-a terminat 1-0.

Cu acest succes la limita Barcelona revine in fruntea clasamentului din La Liga, dar Real Madrid are un meci mai putin disputat.

"Albii" joaca miercuri seara, pe teren propriu, cu Mallorca.