La Liga

Barcelona, victorie in fata liderului Real Sociedad

Aflata in mare criza de puncte, FC Barcelona a obtinut, miercuri seara, o victorie importanta pe teren propriu in fata revelatiei Real Sociedad, scor 2-1.

Formatia basca a deschis scorul in minutul 27 prin Willian Jose.

Avantajul oaspetilor a fost anulat de Jordi Alba dupa doar patru minute cu un sut spectaculos din marginea careului.

Olandezul Frankie de Jong a adus golul victoriei pentru Barcelona in minutul 43. Centrare din stanga in fata portii si jucatorul adus de la Ajax a finalizat cu latul.

Un gol validat in urma consultarii arbitrajului video, existand suspiciuni prealabiile de offside. Un gol perfect regulamentar dupa reluarile oficiale.

Barcelona a urcat pe cinci in urma acestui succes, in timp ce Real Sociedad a pierdut prima pozitie in fata lui Atletico Madrid.

Primele trei clasate din La Liga au acelasi numar de puncte, 26. Este vorba de Atletico Madrid, Real Sociedad si Real Madrid.