La Liga

Barcelona si Real Madrid sufera primele infrangeri in campionat

Sursă foto: twitter.com/laligaEN

A fost seara neagra pentru marile rivale FC Barcelona si Real Madrid in etapa intermediara din La Liga.

Primele doua echipe din clasamentul primei ligi spaniole au pierdut meciurile disputate miercuri seara in deplasare.

Barcelona a fost invinsa de micuta Leganes, cu 2-1, dupa ce a deschisese scorul prin Coutinho in minutul 12. Leganes a intors scorul dupa pauza prin El Zhar (52) si Rodriguez (53).

Dupa Barcelona a venit si randul celor de la Real Madrid sa cunoasca pentru prima data in acest sezon gustul amar al infrangerii.

Detinatoarea trofeului Champions League a pierdut, cu 3-0, pe terenul celor de la FC Sevilla, unde nu au mai castigat de patru meciuri.

Andre Silva continua forma extraordinara din acest sezon si a marcat o dubla in minutele 17 si 21, pentru ca Ben Yedder sa inchida tabela cu sase minute inaintea pauzei.

Madrilenii au avut un gol in minutul 53 marcat de Modric, dar pe care arbitrul central l-a anulat dupa consultarea VAR.

Andre Silva este noul golgeter al campionatului spaniol, cu 6 reusite, urmat de Iago Aspas (Celta), Messi si Stuani (Girona), fiecare cu cinci goluri.