La Liga

Barcelona s-a dezlantuit contra lui Betis. Messi a inceput ca rezerva

Echipa pregatita de Ronald Koeman a obtinut a doua cea mai categorica victorie din actualul sezon de La Liga, 5-2 pe teren propriu cu Betis Sevilla, intr-un meci disputat sambata in etapa a 8-a.

Un rezultat surprinzator pentru multi, daca ne uitam ca in minutul 48 tabela arata 1-1.

Dembele deschisese scorul pentru Barcelona la jumatatea reprizei inaugurale, Betis egaland la doua minute dupa pauza prin Sanabria.

Griezmann, jucator care a ratat o lovitura de la 11 metri in prima repriza la scorul de 1-0, a readus-o pe Barcelona in avantaj in minutul 49.

Un gol care a ajutat-o pe Barcelona sa-si faca jocul fara presiune.

Lionel Messi, jucator care a intrat din minutul 46 in locul lui Ansu Fati, a marcat pentru 3-1 dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 61 si tot el a majorat avantajul catalanilor cu opt minute inaintea finalului.

Aceasta dupa ce Loren redusese din diferenta pentru Betis in minutul 73.

Pedri a inchis tabela in minutul 90 pentru al doilea cel mai categoric succes al sezonului obtinut de Barcelona in campionat.

In etapa a 3-a Barcelona o invingea pe Villarreal, cu 4-0, intr-un meci disputat de asemenea pe Nou Camp.

Barcelona nu mai castigase in campionat de la 3-0 in deplasare cu Celta Vigo pe 1 octombrie.

Au urmat patru meciuri in care vicecampioana Spaniei a obtinut doar doua puncte din confruntarile cu Sevilla, Getafe, Real Madrid si Alaves.