La Liga

Barcelona pierde teren in lupta pentru titlul din Spania

Liderul din La Liga nu a obtinut decat un punct, vineri seara, in deplasarea de la Sevilla.

Meciul disputat cu portile inchise pe Ramon Sanchez Pizjuan intre FC Sevilla si FC Barcelona s-a incheiat nedecis, scor 0-0, in pofida numeroaselor ocazii.

Una dintre acestea a apartinut gazdelor in al patrulea minut suplimentar si a fost irosita de Reguilon.

Portarul german Ter-Stegen a avut de lucru si in fata lui Ocampos in doua randuri, minutele 55 si 82, respectiv la reluarea lui Munir din minutul 57.

Cu Griezmann lasat pe banca, Barcelona s-a apropiat sporadic de poarta andaluza, sutul lui Suarez (3) si o lovitura libera respinsa de Kounde cu capul in minutul 21 fiind singurele actiuni periculoase ale catalanilor in prima repriza.

Fara prea multe actiuni de prim plan, Lionel Messi a fost extrem de nervos luandu-se de piept cu Diego Carlos de la gazde imediat dupa pauza.

Barcelona mai pastreaza doar trei puncte avans fata de rivala Real Madrid, in conditiile in care formatia lui Zinedine Zidane are un meci mai putin disputat.

Inca opt etape mai sunt de disputat din actualul sezon de La Liga si lupta pentru titlu ramane deschisa oricarui rezultat.