La Liga

Barcelona pierde puncte pe teren propriu

Sursă foto: twitter.com/fcbarcelona

Rezultat surpriza inregistrat, sambata, in primul meci din La Liga intre FC Barcelona si Celta Vigo.

Echipa galiciana a rezistat pe Nou Camp si a scos un punct in fata liderului la zi al campionatului spaniol, dupa un 2-2 extrem de spectaculos.

Aspas a deschis scorul pentru Celta Vigo in minutul 20 la capatul unui contraatac dezvoltat in flancul drept, insa avantajul oaspetilor a fost anulat dupa doar doua minute de Lionel Messi cu un sut din interiorul careului.

Luis Suarez a adus-o pe Barcelona la conducere in partea secunda, dar acelasi Aspas a creat faza din care Gomez a egalat in minutul 70.

Tot sambata se mai joaca meciurile Atletico Madrid - Real Sociedad si Athletic Bilbao - Real Madrid.