La Liga

Barcelona matura pe jos cu Betis cu un nou record pentru Messi

Sursă foto: twitter.com/fcbarcelona

FC Barcelona isi continua marsul triumfal prin La Liga dupa 5-0, duminica seara, pe terenul celor de la Betis Sevilla.

Prima ocazie a meciului a apartinut gazdelor si a fost ratata de Guardado cu un sut pe langa poarta in minutul 4.

Betis a insistat mai mult si Joaquin a reluat din prima peste poarta in minutul 11 la ezitarea lui Vermaelen.

Sergi Roberto sut peste poarta din interiorul careului in minutul 25. Un minut mai tarziu Rakitic l-a incercat pe Adan cu un sut din afara careului.

Barcelona a deblocat tabela in minutul 58 dupa urcarea fabuloasa in atac a croatului Rakitic. Scapat pe un spatiu lasat liber de Fabian, mijlocasul Barcelonei a marcat cu un sut pe sub Adan.

Dupa sase minute Barcelona s-a desprins prin reusita lui Messi, excelent gasit de pasa lui Busquets rezultata dintr-o recuperare in jumatatea adversa.

Pana la final Barcelona a mai punctat de trei ori, prin dubla lui Luis Suarez si golul care il duce pe Lionel Messi la cota 367 de reusite in La Liga.

Messi a devenit astfel jucatorul cu cele mai multe goluri marcate intr-unul din cele cinci campionate de top ale Europei. Inaintea meciului de la Sevilla jucatorul argentinian se afla la egalitate cu legendarul jucator german Gerd Muller (365 in Germania).

Luis Suarez ajunge la 100 de goluri in 114 meciuri de La Liga.