La Liga

Barcelona la zece puncte de Atletico. Messi, hattrick cu Betis!

Intr-un meci disputat duminica seara in deplasare Barcelona a invins-o, cu 4-1, pe Betis Sevilla si ajunge la zece puncte distanta de principala urmaritoare, Atletico Madrid.

Messi a deschis scorul cu un sut fabulos din lovitua libera. Un vinclu curat chiar pe directia portarului.

In prelungirile primei reprize acelasi Messi avea sa majoreze avantajul formatiei blaugrana, pentru ca pe final de meci sa-si desavarseasca hattrick-ul.

Lionel Messi ajunge astfel la 26 de goluri si se distanteaza in ierarhia mercatorilor din La Liga.

Luis Suarez a marcat golul trei al catalanilor, dar a parasit terenul accidentat la glezna dreapta. Cel mai probabil este vorba de o entorsa dupa estimarile preliminare.

Barcelona are 66 puncte, cu zece peste Atletico si unsprezece in fata rivalei istorice Real Madrid.

Pana la finalul sezonului din La Liga mai sunt de disputat zece etape.