La Liga

Barcelona face un pas decisiv spre un nou titlu

Echipa FC Barcelona a transat disputa cu Atletico Madrid, scor 2-0 (0-0), sambata seara, in etapa a 31-a din La Liga, si a facut un pas urias spre obtinerea unui nou titlu de campioana.

Atletico a rezistat pe Nou Camp pana in minutul 85, cand Luis Suarez l-a invins pe bravul portaru Jan Oblak cu un sut spectaculos din afara careului.

O minge cu efect care nu i-a lasat vreo sansa lui Oblak cu toata opozitia acestuia.

Pana atunci portarul lui Atletico fusese un adevarat baraj viu in fata atacurilor Barcelonei, opunandu-se decisiv de trei ori intre minutele 62 si 68 la ocaziile semnate de Luis Suarez, Messi si Malcom.

Apararea lui Atletico avea sa mai cedeze o data la un minut dupa deschiderea scorului, cand Lionel Messi a marcat din interiorul careului dupa o plecare din pozitie suspecta de offside.

Barcelona are 11 puncte avans in fata lui Atletico Madrid, cu sapte etape ramase de disputat din actuala editie de campionat in La Liga.