La Liga

Barcelona castiga pe un teren greu din La Liga

Echipa FC Barcelona s-a impus in deplasare contra lui Betis Sevilla, cu 2-1, si s-a distantat la opt fata de rivala Real Madrid in fruntea clasamentului din Spania.

Barcelona a dominat jocul si a avut in minutul 34 un gol anulat pentru offside la Raphinha.

Acelasi Raphinha s-a revansat dupa pauza, cand a deschis scorul in minutul 65.

Robert Lewandowski si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, punctand cu zece minute inaintea finalului.

Pentru atacantul polonez in varsta de 34 de ani a fost al 14-lea gol in actualul sezon de La Liga.

Autogolul lui Kounde din minutul 85 a reaprins sperantele in tabara gazdelor, insa Barcelona a tinut de rezultat si a pus mana pe cinci puncte extrem de importante in lupta pentru titlul din La Liga.

Barcelona are opt puncte fata de Real Madrid si un meci in plus disputat.

Betis coboara pe locul sase, dupa ce la un moment dat in sezon andaluzii au cochetat cu locurile de Champions League.