La Liga

Barcelona castiga in deplasare cu Atletico si se desprinde in fruntea ierarhiei din La Liga

Echipa FC Barcelona a castigat la limita, cu 1-0, in meciul disputat contra lui Atletico Madrid, duminica seara, in etapa a 16-a din La Liga.

Ousmane Dembele a marcat unicul gol al meciului cu o reluare pe jos din interiorul careului, in minutul 22.

Cei de la Atletico Madrid au produs cea mai mare ocazie de gol in minutul 90+2, cand Antoine Griezmann a trimis spre poarta, de unde Ronald Araujo a respins in extremis cu piciorul de pe linia portii.

Ambele echipe au incheiat in inferioritate numerica, Stefan Savic de la gazde si Ferran Torres de la Barcelona fiind eliminati cu rosu direct dupa o faza desprinsa din luptele greco-romane.

FC Barcelona isi consolideaza primul loc in clasamentul din La Liga, desprinzandu-se la trei puncte in fata rivalei istorice Real Madrid.

Formatia lui Carlo Ancelotti a pierdut in aceasta runda pe terenul lui Villarreal, sambata, cu 1-2.