La Liga

Barcelona a facut spectacol in deplasare cu Mallorca. Messi, gol si doua pase decisive

Victorie categorica obtinuta de FC Barcelona, sambata seara, pe terenul celor de la Real Mallorca, in etapa a 28-a din La Liga.

Doar 65 de secunde a rezistat apararea formatiei din Baleare pana sa fie perforata de liderul campionatului spaniol.

Centrare perfecta a lui Alba de pe flancul stang si Vidal a pus decisiv capul pentru 0-1.

Pana la pauza Messi, revenit la imaginea fara barba de pustan parca abia intrat in fotbal, avea sa iasa si el la rampa cu o pasa de gol pentru reusita lui Braithwaite din minutul 37.

Primul gol la Barcelona pentru atacantul danez transferat de la Leganes in luna februarie.

Acelasi Messi l-a lasat pe Alba singur cu portarul in minutul 80 si Barcelona avea cele trei puncte asigurate.

Messi a pus in final cireasa pe tort cu un sut din centrul careului, dupa ce depasise doi adversari de-a latul terenului.

Barcelona s-a distantat la cinci puncte de Real Madrid, echipa lui Zinedine Zidane intalnind pe Eibar, duminica seara, de la 20:30.