Premier League

Victorie pentru Arsenal in derby-ul nordului Londrei

Sursă foto: twitter.com/arsenal

“Tunarii” s-au impus in derby-ul cu Tottenham, scor 3-1, si raman la conducerea clasamentului din Premier League.

Un meci dominat mare parte din timp de formatia lui Mikel Arteta, desi Tottenham a rezistat vreme de o repriza in disputa de pe Emirates.

Thomas Partey a deschis scorul pentru Arsenal in minutul 20, egalarea celor de la Spurs fiind adusa de Harry Kane unsprezece minute mai tarziu dintr-o lovitura de la 11 metri.

Arsenal a revenit rapid la conducere dupa startul reprizei secunde. Gabriel Jesus a punctat pentru 2-1 in minutul 49, apoi echilibrul numeric al partidei s-a rupt.

Emerson a vazut cartonasul rosu direct dupa un atac pe glezna lui Martinelli in marginea terenului, lasandu-si echipa in inferioritate numerica incepand cu minutul 62.

Arsenal a contabilizat imediat avantajul numeric si s-a desprins decisiv pe tabela prin reusita lui Granit Xhaka. Un gol marcat la cinci minute dupa eliminarea lui Emerson.

Pentru Arsenal este a saptea victorie in opt etape, “tunarii” ramanand pe primul loc.

Tottenham sufera prima infrangere din sezon, dupa cinci victorii si doua remize in primele sapte etape.