Premier League

Tottenham invinge Manchester United si strange clasamentul in Premier League

Sursă foto: twitter.com/spursofficial

In derby-ul rundei intermediare din Premier League, Tottenham a invins-o pe Manchester United, cu 2-0 (2-0), intr-un meci jucat pe Wembley in prezenta a 81.000 de spectatori.

Inceputul meciului a fost unul fulminant cu deschidere de scor dupa doar 11 secunde. Practic jucatorii lui Mourinho nici nu au apucat sa atinga mingea inainte de a o fi scos din poarta. Eriksen si-a trecut in cont unul dintre cele mai rapide goluri din istoria Premier League.

Manchester United a reactionat imediat si a trecut pe langa egalare in minutul 3 prin Lingaard. Ramas singur cu portarul, internationalul englez a fost blocat in extremis.

Tottenham s-a distantat pe tabela in minutul 28 in urma unui autogol semnat de Jones. Un minut mai tarziu Lloris a blocat in extremis sutul lui Martial la coltul scurt.

In partea secunda gazdele s-au inchis perfect si au tinut de rezultat pana la final.

Cum Manchester City a trecut de West Brom, cu 3-0, echipa lui Pep Guardiola s-a distantat la 15 puncte in fata celor de la United in clasament.

Liverpool s-a apropiat la trei puncte de locul secund dupa 3-0 in deplasare cu Huddersfield.