Premier League

Real Madrid pierde acasa cu Levante la revenirea lui Zidane dupa Covid

Campioana Real Madrid a fost invinsa, sambata, de Levante intr-un meci disputat pe teren propriu in La Liga.

Levante a castigat pe arena care poarta numele lui Alfredo Di Stefano, cu 2-1, dupa ce Real Madrid deschisese scorul prin Marco Asensio in inferioritate numerica (min.13).

Din minutul 9 echipa lui Zinedine Zidane a ramas in zece jucatori, dupa ce Eder Militao a fost eliminat cu rosu direct.

Jose Luis Morales a egalat pentru Levante, in timp ce Roger Marti a marcat golul victoriei formatiei valenciene cu 12 minute inaintea finalului.

Acelasi Marti ratase o lovitura de la 11 metri in debutul meciului.

Real Madrid ramane la sapte puncte in urma liderului Atletico Madrid.

Formatia pregatita de Diego Simeone are doua meciuri mai putin disputate si va juca, duminica, impotriva lui Cadiz, locul 12.

Pentru Real Madrid este prima infrangere in ultimele zece meciuri de campionat, insa formatia lui Zinedine Zidane, revenit dupa infectarea cu noul virus gripal, este a treia infrangere in ultimele patru meciuri in toate competitiilor.