Premier League

Radu Drăgușin, integralist la Tottenham în disputa cu Manchester City

Fundașul român Radu Drăgușin a revenit ca titular la Tottenham și a jucat toate minutele disputei cu Manchester City de marți seara, în penultima etapă a sezonului.

Un meci pe care ”cetățenii” l-au câștigat cu 2-0, prin golurile marcate de Erling Haaland, în minutele 51 și 90+1, a doua reușită fiind dintr-o lovitură de la 11 metri provocată de Pedro Porro, fundașul dreapta de la Tottenham.

Cu olandezul Micky van de Ven reprofilat în flancul stâng al defensivei, Radu Drăgușin a făcut pereche în axul central al apărării alături de campionul mondial Romero și nu s-a descurcat rău deloc.

Drăgușin a jucat simplu atunci când mingea a ajuns la el și în câteva rânduri a avut impulsul de a ieși cu balonul la picior din propria defensivă.

Manchester City a sufocat-o pe Tottenham în prima parte a meciului cu un pressing extrem de agresiv, misiunea londonezilor la construcție fiind extrem de dificilă.

În minutul 20, Drăgușin și-a arătat personalitatea la un duel unu la unu cu Haaland în preajma propriului careu, neavând nicio ezitare în a-l pune la pământ pe norvegian, fază fiind considerată umăr la umăr.

Drăgușin a jucat pentru a 3-a oară titular la Tottenham în acest sezon

La ultima fază a primei reprize Drăgușin a salvat-o pe Tottenham de la un gol ca și marcat, respingând cu capul șutul lui Bernardo Silva din apropiere.

Manchester City a deblocat tabela după pauză prin Haaland după o fază rapidă pornită de din propria jumătate. Cu galben luat din prima parte, Betancur a ezitat în duelul cu Foden, acesta a trimis pentru De Bruyne și belgianul a pasat decisiv în șase metri pentru finalizarea lui Haaland.

Liderul din Premier League a schimbat portarul pentru ultima parte a meciului, titularul Ederson fiind accidentat de Romero.

Noul intrat Ortega a avut două intervenții decisive în minutele 72 și 86, când a blocat în faze limită. Mai întâi a respins șutul lui Kulusevski, pentru ca apoi să apere la o fază unu contra unu în duel cu Son.

Haaland a închis tabela și meciul dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de rezerva Doku.

Cu o etapă înaintea finalului din Premier League echipa Manchester City are două puncte avans față de Arsenal.

Tottenham ocupă locul cinci în clasament.