Premier League

Mourinho a facut macel pe Old Trafford

Tottenham i-a administrat un categoric 6-1 lui Manchester United chiar pe terenul fostei campioane a Europei.

Manchester United a deschis scorul prin Bruno Fernandes dintr-un penalty in minutul 2.

Eliminarea lui Martial din minutul 29 a rupt echilibrul in teren, dar la acel moment Tottenham avea deja 2-1 pe tabela dupa reusitele lui Ndombele (4) si Son (7).

Kane (31) si din nou Son (37) au punctat pentru scorul pauzei, un neverosimil 4-1.

Pentru prima data in istoria clubului Manchester United a incasat patru goluri in prima repriza a unui meci de Premier League.

Gruparea de pe Old Trafford a disputat pana acum 1079 meciuri in prima liga engleza.

In partea secunda au mai punctat Aurier (51) si Kane din penalty (79).

Doar pentru a treia oara in istorie Manchester United a incasat sase goluri intr-o partida de Premier League.

S-a mai intamplat contra lui Southampton in 1996 si impotriva rivalei locale Manchester City in 2011.

Tottenham urca pe locul cinci in clasament, cu sapte puncte, in timp ce Manchester United este pe 16, cu trei puncte.

Au evoluat echipele

Manchester United: De Gea; Wan-Bissaka, Bailly, Maguire (c), Shaw; Matic (McTominay 45), Pogba; Greenwood (van de Beek 67), Fernandes (Fred 45), Rashford; Martial.

Tottenham: Lloris (C), Aurier, Dier, Sanchez, Reguilon, Hojbjerg, Sissoko, Ndombele (Alli 69), Lamela (Moura 45), Son (Davies 73), Kane.