Premier League

Manchester United spulbera tot in amicale

Sursă foto: twitter.com/manutd

Al doilea sezon cu Jose Mourinho la carma se anunta unul impresionant pentru Manchester United, echipa care a castigat sase din cele sapte meciuri de pregatire disputate pana acum.

In ultimul dintre acestea, miercuri seara, detinatoarea Europa League a invins-o pe Sampdoria Genova, cu 2-1, intr-o partida disputata la Dublin, capitala Irlandei.

Armeanul Henrikh Mkhitaryan, jucator pe care il vom avea adversar pe 1 septembrie in Romania – Armenia, a deschis scorul dupa 9 minute, golul victoriei fiind marcat de Juan Mata in minutul 81 din pasa lui Anthony Martial.

United a dominat jocul in formula 3-5-2, cu o linie de mijloc extrem de solida formata din Nemanja Matic, Andreas Pereira si Paul Pogba.

In partea secunda, dupa ce Mourinho a schimbat intreaga linie de mijloc, Sampdoria a echilibrat jocul reusind egalarea prin Denis Praet.

Pentru Manchester United urmeaza marti, 8 august, Supercupa Europei contra celor de la Real Madrid, meci programat la Skopje, Macedonia.