Premier League

Manchester United, remiză pe teren propriu cu ultima clasată din Premier League

La prima apariție în campionat după eșecul istoric cu Liverpool, echipa Manchester United a remizat pe Old Trafford cu Southampton.

A fost un 0-0 după un meci cu numeroase ocazii și eliminarea brazilianului Casemiro de la Manchester United.

Echilibrul numeric al meciului s-a rupt încă din prima repriza, după ce Casemiro a primit cartonașul roșu în urma intervenției VAR pentru o intrare cu talpa înainte.

Mijlocașul brazilian a atins mai întâi mingea, dar dintr-un ricoșeu nefericit crampoanele lui Casemiro au ajuns pe tibia adversarului.

Până la eliminarea lui Casemiro fiecare dintre cele două echipe avuseseră câte o șansă mare de gol, gazdele prin Rashford, iar oaspeții prin Walcott.

În pofida inferiorității numerice Manchester United a trecut pe lângă gol în minutul 68 la reluarea lui Martinez cu capul din centrul careului.

Echipa lui Erik Ten Hag rămâne pe locul trei în clasament, în timp ce ”Sfinții” ocupă în continuare ultima poziție.

Într-un meci disputat în paralel, Arsenal a dispus în deplasare de Fulham, cu 3-0. Rezultat stabilit încă de la pauză, după reușitele lui Magalhaes (21), Martinelli (26) si Odegaard (45+2).

West Ham și Aston Villa au remizat la Londra, scor 1-1.

Se mai joacă duminică meciul Newcastle – Wolverhampton.