Premier League

Manchester United pe primul loc in Premier League dupa opt ani!

Echipa lui Ole Gunnar Solskjaer a urcat la conducerea clasamentului din Premier dupa victoria obtinuta pe terenul lui Burnley, marti seara, scor 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Paul Pogba in minutul 71 din pasa lui Marcus Rashford.

Gazdele de la Burnley au acuzat o faza litigioasa in prima repriza, cand Luke Shaw a primit doar cartonas galben pentru o intrare dura cu talpa direct pe piciorul unui adversar.

O faza indelung analizata de arbitru pe reluarile video, Shaw scapand miraculos de eliminare.

Manchester United are trei puncte in fata celor de la Liverpool dupa 17 meciuri disputate de fiecare parte.

"Diavolii" n-au mai fost pe la conducerea clasamentului din Premier League din sezonul 2012/2013, ultima oara cand Manchester United a obtinut titlul de campioana.

Trupa de pe Old Trafford este singura echipa din Premier League neinvinsa in deplasare in actualul sezon competitional.

In plus, Manchester United n-a pierdut de 15 meciuri pe teren strain in campionat, mai precis din ianuarie 2020.