Premier League

Manchester City, victorioasa pe Old Trafford in derby-ul cu rivala locala United

“Cetatenii” lui Pep Guardiola au transat disputa cu rivala Manchester United inca din prima repriza, cand autogolul lui Bailly (min.7) si reusita bizara a lui Bernardo Silva (min.45) au scuturat plasa lui David De Gea.

Un De Gea care a facut un meci mare la aparitia cu numarul 350 pentru Manchester United in Premier League.

Fara interventiile portarului spaniol proportiile scorului ar fi fost de dimensiunea dezastrului cu Liverpool din urma cu doua etape, cand United a fost umilita, scor 0-5.

La 0-1, in minutul 40, Cristiano Ronaldo a ratat cea mai mare ocazie pentru Manchester United pe contraatac. Sutul acestuia din actiune a fost blocat de portarul Ederson.

Manchester City ajunge la 23 de puncte si urca provizoriu pe locul secund in clasament.

De cealalta parte, Manchester United continua parcursul agonizant din acest sezon si ramane la cota 17 puncte in afara primelor patru pozitii din Premier League.