Premier League

Manchester City pierde primele puncte pe teren propriu în actualul sezon

Campioana Angliei a remizat în partida cu Liverpool, scor 1-1, în primul meci al etapei a 13-a din Premier League.

Liverpool a ratat prima ocazie a meciului prin Darwin Nunez la centrarea covrig oferită de Mohammed Salah, în minutul 16.

Norvegianul Erling Haaland avea să deschidă scorul în minutul 27 cu un șut din interiorul careului. O fază pornită de la degajarea greșită a portarului Allison Becker direct la un adversar. Portarul brazilian a alunecat în momentul repunerii balonului în joc, iar Haaland nu a ratat ocazia ivită din nimic.

”Cetățenii” au mai amenințat până la pauză poarta adversă prin Jeremy Doku și Phil Foden, șutul internaționalului englez trecând puțin alături.

Liverpool a fost aproape de gol în minutul 72, când Ederson a blocat șutul lui Darwin.

În cele din urmă ”cormoranii” au egalat prin Alexander-Arnold, cu zece minute înaintea finalului. Acesta l-a surprins pe Ederson cu un șut din marginea careului.

La ultima fază a meciului, în minutul 90+8, Haaland a ratat incredibil după o centrare din corner. Norvegianul a lovit mingea cu spatele și aceasta s-a scurs pe lângă poartă.

Pentru Manchester City sunt primele puncte pierdute pe teren propriu în campionat, după cinci victorii consecutive.

Liverpool ajunge la patru remize în deplasare.

Diferența dintre primele două clasate din Premier League rămâne de un singur punct după acest meci direct, Manchester City fiind în frunte.

O poziție pe care echipa lui Pep Guardiola o poate ceda în fața celor de la Arsenal, dacă ”tunarii” se vor impune pe terenul lui Brentford, a 11-a clasată din prima ligă engleză.