Premier League

Manchester City isi continua parcursul perfect spre un nou titlu in Premier League

Echipa pregatita de Pep Guardiola a invins, sambata, pe West Ham United, cu 2-1, in prima partida a etapei a 26-a din prima liga engleza.

Ruben Dias a deschis scorul dupa jumatate de ora de la inceputul meciului din pasa lui Kevin De Bruyne.

Cu acest “assist” mijlocasul belgian a intrat in optul zece al jucatorilor cu cele mai multe pase decisive din Premier League.

De Bruyne are 77 de pase decisive in Premier League intr-un clasament care il are pe galezul Ryan Giggs in frunte, cu 162 de “assist-uri”.

Cesc Fabregas (111) si Wayne Rooney (103) completeaza podiumul.

Cu doua minute inainte de finalul primei reprize “ciocanarii” au restabilit egalitatea prin Antonio, dupa un balon pierdut de gazde in propria jumatate de teren.

John Stones a punctat pentru 2-1 in minutul 68, aducand a 14-a victorie consecutiva pentru Manchester City in Premier League.

“Cetatenii” au 20 de victorii la rand in toate competitiile.