Premier League

Liverpool pierde puncte acasa, Chelsea umilita de modesta Bournemouth

Seara de miercuri a fost una a surprizelor in Premier League, unde favoritele au intampinat mari dificultati.

Liverpool, echipa care conduce clasamentul primei ligi engleze, n-a obtinut decat o remiza pe teren propriu cu Leicester City, scor 1-1.

"Cormoranii" ar fi putut ajunge la sapte puncte distanta fata de Manchester City, principala urmaritoare, insa dupa acest rezultat diferenta ajunge la doar cinci puncte.

Mane a deschis scorul in minutul 3 pentru Liverpool, egalarea fiind adusa de Maguire in prelungirile primei reprize.

Liverpool ramane in continuare singura echipa neinvinsa pe teren propriu in Premier League.

Intr-o alta partida din etapa a 24-a, Chelsea a fost calcata in picioare de Bournemouth, scor 4-0. Un rezultat neverosimil in conditiile in care la pauza tabela arata un rezultat alb.

Bournemouth s-a dezlantuit dupa pauza prin golurile lui King (47, 74), Brooks (63) si Daniels (90+5).

La oaspeti Higuain a fost titular si a evoluat pana in minutul 65, cand a fost schimbat cu Giroud.

Presa engleza relateaza ca Maurizio Sarri si-a tinut jucatorii in vestiar 50 de minute dupa meciul cu Bournemouth intr-o sedinta cu usile inchise chiar si pentru secundul Gianfranco Zola.

Lupta pentru locul 4 in Premier League devine de acum inainte si mai aprig decat era, in conditiile in care Arsenal, Chelsea si Manchester United sunt despartite de doar doua puncte.