Premier League

Jose Mourinho debuteaza cu victorie la Tottenham

La primul meci pentru Jose Mourinho la Tottenham londonezii au obtinut prima victorie in deplasare dupa 10 luni.

Tottenham a castigat pe terenul concitadinei West Ham United, cu 3-2, dupa ce a condus cu 3-0 dupa pauza.

Son Heung-min si Lucas Moura au punctat pentru rezultatul pauzei, iar Harry Kane a punctat pentru 3-0 la patru minute dupa pauza al treilea cel mai bun marcator din istoria lui Spurs.

Kane este depasit doar de Jimmy Greaves (266 goluri) si Bobby Smith (208), depasindu-l dupa reusita de sambata pe Martin Chivers (174).

Golurile marcate de Antonio (73) si Ogbonna (90+6) pentru ”ciocanari” au condimentat finalul meciului, dar pana la urma victoria lui Tottenham a fost una fara dubii.

Mourinho continua o traditie inceputa in urma cu 19 ani, castigand de fiecare data primul meci la toate echipele pe care le-a antrenat fara exceptie.

Tottenham e pe noua in clasamentul din Premier League, loc pe care il poate pierde daca Manchester United castiga duminica pe terenul lui Sheffield United, echipa de pe locul opt.