Premier League

Haaland doboara primul record la Manchester City

Atacantul norvegian Erling Haaland s-a pus pe marcat goluri in Premier League si deja doboara primul record in fotbalul englez.

Haaland si-a trecut in cont un hattrick in prima repriza a meciului cu Nottingham Forest, a doua lui tripla in tricoul “Cetatenilor” dupa cea reusita cu Crystal Palace.

Cu aceste trei reusite atacantul in varsta de 22 de ani ajunge la noua goluri marcate in primele cinci etape, stabilind astfel un nou record de goluri marcate de un jucator in luna august.

Mike Quinn si Sergio Aguero conduceau pana acum in aceasta ierarhie, cu opt reusite in primele cinci runde.

Haaland are noua goluri in cinci meciuri de Premier League pentru City.

Pep Guardiola l-a schimbat in minutul 69 pe Haaland cu De Bruyne. In acel moment City avea 5-0 pe tabela, dupa ce in partea secunda au mai punctat Cancelo si Alvarez.

Scorul final a fost 6-0 pentru campioana Angliei.