Etapa cu numărul 32 din Premier League a fost una înțesată de rezultate surprinzătoare. Sâmbătă, acțiunea a debutat pe Etihad Stadium, cu partida dintre Manchester City și Crystal Palace.
După ce au încasat două goluri în prima jumătate de oră, elevii lui Pep Guardiola au întors rezultatul și s-au impus cu scorul de 5-2.
Apoi, Leicester și Brighton au remizat spectaculos pe Amex Stadium – scor 2-2, Nottingham a pierdut pe teren propriu cu Everton (scor 0-1), iar Aston Villa a câștigat fără emoții la ultima clasată Southampton, scor 3-0. Ziua de sâmbătă s-a încheiat în Premier League pe Emirates, cu meciul dintre Arsenal și Brentford.
Cu gândul la returul de pe Santiago Bernabeu, trupa lui Mikel Arteta a remizat cu scorul de 1-1 și a ieșit în mare măsură din calculele la titlu.
O duminică neagră pentru echipele cu nume
Duminică, Chelsea, Tottenham și Manchester United au înregistrat rezultate negative. Trupa lui Enzo Maresca a clacat pe teren propriu în fața celor de la Ipswich. Oaspeții au condus cu scorul de 2-0, iar un autogol și o reușită de generic venită de la Jadon Sancho au adus un punct pentru gazde.
Tottenham a cedat categoric pe terenul celor de la Wolves (scor 4-2), în timp ce Manchester United a fost surclasată de Newcastle, cu scorul de 4-1. Doar Liverpool a reușit să câștige duminică, 2-1 cu West Ham, după un gol marcat în minutul 89.
Cormoranii sunt pe primul loc în Premier League, la 13 puncte deasupra celor de la Arsenal. Pe celelalte 3 locuri de Champions League se regăsesc Nottingham, Newcastle și Manchester City, în timp de Chelsea și Aston Villa sunt la o lungime în urma cetățenilor.
Ultimul duel al etapei va avea loc luni, de la ora 22:00, între Bournemouth și Fulham.