Premier League

Egal nebun între Chelsea și Manchester City

Cele două echipe au oferit un meci cu nu mai puțin de opt goluri, duminică, în etapa a 12-a din Premier League.

Un meci care a început sub semnul prudenței și care a explodat în a doua parte a reprizei inaugurale după ce oaspeții arenei Stamford Bridge au deschis scorul prin Erling Haaland dintr-o lovitură de la 11 metri.

Chelsea a întors rezultatul prin două goluri într-un interval de doar opt minute. Thiago Silva a egalat în minutul 29, pentru ca Raheem Sterling să puncteze împotriva fostei sale echipe pentru 2-1.

La pauză s-a intrat în echilibru pe tabelă, după ce Manuel Akanji a marcat golul de 2-2 prin Manuel Akanji în prelungirile primei reprize.

Repriza secundă a debutat furtunos cu un nou gol marcat de Haaland, în minutul 47.

Jackson a egalat după alte 20 de minute, dar festivalul golurilor era departe de a se fi încheiat.

Manchester City a marcat apoi prin Rodri golul de 4-3, cu patru minute înaintea finalului timpului regulamentar.

Scorul final a fost stabilit de Palmer dintr-o lovitură de la 11 metri, în minutul 90+5.

Pentru Manchester City este prima remiză din actualul sezon de Premier League. Formația pregătită de Pep Guardiola rămâne în fruntea clasamentului (28 puncte).

Chelsea ocupă doar locul zece, cu 16 puncte.