Premier League

Chelsea provoaca prima infrangere a sezonului pentru Tottenham

Saptamana de cosmar pentru Tottenham echipa care, dupa eliminarea suferita in Liga Campionilor, a pierdut sambata seara primul meci al sezonului in Premier League.

Chelsea a revenit de la 0-1 si a castigat duelul de pe Stamford Bridge, cu 2-1, in urma reusitelor lui Pedro si Victor Moses.

Danezul Christian Eriksen deschisese scorul pentru Tottenham, echipa care nu mai castigase pe terenul lui Chelsea in campionat din 1990.

Pedro a restabilit insa egalitatea cu un super sut din afara careului in ultimul minut al primei reprize, pentru ca Moses sa aduca cele trei puncte pentru echipa pregatita din acest sezon de italianul Antonio Conte.

Chelsea revine astfel la sefia clasamentului din Premier League, cu 31 de puncte, dupa acest al saptelea succes consecutiv in campionat.

Londonezii sunt urmati la un punct de Liverpool si Manchester City, echipe care au castigat la randul lor meciurile de sambata.