Premier League

Liverpool castiga cu 5-0 pe Old Trafford. Ce le-a spus Klopp jucatorilor sai la pauza e fabulos

Faraonul Mohamed Salah a reusit un hattrick, in timp ce Paul Pogba a fost eliminat intr-o partida mizerabila pentru cei de la Manchester United.

Liverpool conducea deja cu 4-0 dupa primele 45 de minute ale partidei de duminica seara, in etapa a 9-a din Premier League.

Naby Keita a deschis scorul dupa numai cinci minute din pasa lui Salah.

Diogo Jota a dublat avantajul pentru Liverpool, in minutul 13, dupa care Salah si-a inceput propriul meci cu Manchester United.

Egipteanul a marcat de trei ori, in minutele 38, 45 si 50.

Ultimul jucator care izbutise un hattrick pe Old Trafford fusese Ronaldo, brazilianul, in tricoul lui Real Madrid (2003).

Manchester United a ramas in zece din minutul 60, cand Paul Pogba a fost eliminat.

Inaintea acestui moment gazdele au avut un gol anulat pentru pozitie de offside la Cristiano Ronaldo.

Este cel mai categoric succes obtinut de Liverpool pe terenul lui Manchester United. “Cormoranii” au egalat numarul de goluri marcate intr-un duel cu United, dupa un 5-2 pe 21 noiembrie 1936.

Dupa aceasta victorie categorica Liverpool se distanteaza la sapte puncte de Manchester United.

Klopp, discurs fabulos la pauza

“Este un rezulat nebun. Este ceva special, dar nu celebram ca nebunii. Avem respect pentru adversari. La pauza le-am spus jucatorilor: trebuie sa jucam mai bine”, a declarat Jurgen Klopp dupa meci.