Premier League

Cavani sparge gheata pentru Manchester United

Sursă foto: premierleague.com

Atacantul uruguayan Edison Cavani a marcat primul sau gol in tricoul lui Manchester United, sambata, in victoria obtinuta pe terenul lui Everton.

Aflata intr-o evidenta criza de puncte, Manchester United a dat lovitura pe Goodison Park, scor 3-1, dupa ce gazdele deschisesera scorul prin brazilianul Bernard.

Bruno Fernandes a anulat avantajul gazdelor dupa sase minute, in minutul 25.

Mijlocasul ofensiv portughez avea sa-si treaca in cont dubla in minutul 32, astfel ca United intra in avantaj la cabine.

Everton a macinat in gol cautand egalarea, iar Manchester United a dat lovitura pe contraatac in minutul 90+5 prin Cavani, jucator adus liber de contract pe finalul perioadei de transferuri.

Fernandes a fost de departe omul meciului, cu doua goluri si pasa de gol pentru reusita lui Cavani.

Everton ramane pe cinci dupa a treia infrangere consecutiva, in timp ce Manchester United face un salt de trei pozitii pana pe zece in clasamentul din Premier League.

Echipa lui Ole Gunnar Solskjaer pune capat unei serii de doua meciuri pierdute la rand in toate competitiile.

United nu mai castigase in campionat din 17 octombrie, 4-1 in deplasare cu Newcastle.

Dupa un inceput cu patru victorii la rand, Everton nu se mai regaseste, echipa lui Carlo Ancelotti obtinand un singur punct in ultimele patru meciuri din Premier League.