Premier League

Aston Villa câștigă pe terenul lui Tottenham și urcă pe loc de Liga Campionilor

Echipa Aston Villa a revenit de la 0-1 pe terenul lui Tottenham și s-a impus cu 2-1 pentru locul patru în Premier League.

Gazdele au deschis scorul la jumătatea primei reprize prin Giovanni Lo Celso.

În al șaptelea minut suplimentar al primei reprize cei de la Aston Villa au egalat prin Pau Torres, după ce la două minute după deschiderea scorului oaspeții avuseseră un gol anulat de VAR pentru un offside la Ollie Watkins.

Acesta și-a luat revanșa după pauză, când a marcat golul victoriei pentru Aston Villa, în minutul 61.

Un meci în care argentinianul Emiliano Martinez a făcut minuni în poarta lui Villa, cu șapte intervenții decisive.

Cu acest succes, Aston Villa trece chiar de Tottenham în clasament și ajunge pe locul patru, cu 28 de puncte, la două puncte de liderul Arsenal.

Primele patru clasate sunt despărțite de doar două puncte.