Fotbal

Messi a ajuns la cota 78 de goluri

Argentinianul Lionel Messi a mai facut un pas spre doborârea recordului detinut de Gerd Muller (85 goluri într-un sezon), dupa ce a marcat de doua ori în poarta celor de la Real Zaragoza.

FC Barcelona a câstigat meciul din etapa a 12-a disputat pe teren propriu cu 3-1, iar Messi a punctat în minutele 14 si 61.

Pentru oaspeti, de la care a absentat Cristi Sapunaru (suspendat), a egalat Paco Montanes în minutul 23.

Doar cinci minute a rezistat Zaragoza la egalitate cu Barcelona, Alexandre Song marcând primul sau gol în tricoul blaugrana.

Într-o alta partida, Real Madrid a dispus pe teren propriu de Athletic Bilbao, cu 5-1.

Desi s-a aflat printre jucatorii care au bifat toate minutele, Cristiano Ronaldo nu s-a lipit de gol si a pierdut contactul cu Messi în clasamentul golgeterilor.

Scorul disputei directe dintre cei doi la acest capitol este 17-12 în favoarea jucatorului de la Barcelona.