Ligue 1

Rennes ii pune piedica lui PSG in drumul spre titlu

Echipa bretona Rennes a tinut-o in sah pe Paris Saint-Germain, scor 1-1, intr-un meci din etapa a 36-a in Ligue 1.

Un rezultat in urma caruia PSG ajunge la trei puncte in urma liderului Lille, cu doar doua etape ramase de disputat pana la finalul sezonului.

Neymar a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 45+6.

Un penalty obtinut de Layvin Kurzawa in urma interventiei arbitrajului video.

Gazdele au restabilit egalitatea in minutul 70 prin Sehrou Guirassy, un francez de 25 ani cotat la 12.6 milioane de euro.

PSG a ramas in inferioritate numerica in minutul 87, cand fundasul Presnel Kimpembe a primit cartonasul rosu direct pentru un fault dur in marginea terenului.

Rennes a ratat sansa victoriei in minutele de final prin Flavien Tait, jucator al carui sut din actiune a fost respins in extremis de portarul Keylor Navas.