Ligue 1

PSG, tinuta in sah pe teren propriu de Nice

Cu Lionel Messi la primul meci dupa castigarea celui de-al saptelea Balon de Aur, Paris Saint-Germain n-a reusit sa treaca pe teren propriu de Nice, in etapa a 16-a din campionatul Frantei.

Meciul disputat, miercuri seara, pe Parc des Princes s-a incheiat 0-0, gazdele intrerupand o serie de patru partide castigate la rand.

Prima ocazie a apartinut oaspetilor la sutul lui Dolberg respins cu o mana de portarul Donnarumma, recent desemnat cel mai bun goalkeeper al anului 2021.

Acelasi Donnarumma s-a opus spectaculos la lovitura de cap trimisa de Boudaoui.

PSG a replicat prin Di Maria, insa argentinianul n-a prins poarta cu un sut din marginea careului in finalul reprize.

Acelasi Di Maria a ratat singur cu portarul Benitez in debutul partii secunde.

Dolberg a ratat cea mai mare ocazie trimitand cu capul in bara.

Mbappe si-a trecut si el in cont o mare ocazie, reluand pe langa poarta singur cu portarul in minutele de final.

Lovitura simbolica de incepere a partidei a fost data de Fabio Quartararo, campionul mondial la MotoGP in 2021.

Este prima partida pentru PSG in care nu marcheaza dupa Clasicul Frantei disputat in deplasare cu Olympique Marseille, in 24 octombrie.

De atunci au trecut sase meciuri consecutive cu gol marcat pentru PSG.

In pofida pasului gresit, PSG ramane confortabil in fotoliul de lider din Ligue 1, cu 40 de puncte.

Echipa lui Mauricio Pochettino a profitat de infrangerea suferita de Rennes pe teren propriu in fata campioanei Lille, scor 1-2.

Marseille a castigat la Nantes, cu 1-0, si a urcat pe locul secund, cu 29 de puncte.

PSG are 11 puncte avans in fata rivalei din sudul Frantei, echipa cu un meci mai putin disputat.