Ligue 1

Cavani salveaza PSG in Clasicul Frantei. Neymar, eliminat

Sursă foto: twitter.com/PSG_English

Clasicul Frantei programat duminica seara pe Stade Velodrome din Marsilia s-a incheiat la egalitate, scor 2-2, intre OM si rivala din Capitala, PSG.

Gazdele au deschis scorul dupa 16 minute prin Luiz Gustavo cu un sut din afara careului.

Neymar aducea egalarea pentru PSG cu o executie plasata la coltul lung.

In partea secunda OM revenea la conducerea prin reusita lui Thauvin din minutul 78 in urma pasei lui N’Jie.

Minutul 87 a adus eliminarea lui Neymar pentru gest nesportiv. Cel mai scump fotbalist al planetei a fost oprit la centrul terenului de o piedica grosolana pusa de Ocampos.

Neymar a reactionat nervos si l-a busculat pe jucatorul lui Marseille, care a avut o cadere teatrala  determinand eliminarea starului de la PSG.

Chiar si cu un jucator mai putin pe teren echipa lui Unai Emery a dat lovitura si a egalat scorul prin Cavani in minutul 90+2 dintr-o lovitura libera.

PSG ramane la conducerea clasamentului din Ligue 1 dupa zece etape, cu patru puncte in fata lui AS Monaco, fiind singura echipa neinvinsa din campionatul Frantei.

Marseille coboara pe cinci dupa aceasta runda, cu 18 puncte in cont.