Ligue 1

PSG s-a impus in Clasicul Frantei

Echipa din capitala Frantei a obtinut victoria in derby-ul disputat pe teren propriu cu Olympique Marseille, scor 2-1, intr-o partida din etapa 32-a in Ligue 1.

Neymar a deschis scorul dupa 12 minute pentru PSG, un avantaj anulat de Marseille prin reusita lui Caleta-Car, in minutul 31.

In minutele de prelungire ale primei reprize PSG a revenit la conducere dupa un penalty transformat de Mbappe.

A marcat si Messi, insa reusita argentinianului a fost anulata de VAR.

Cu cinci minute inaintea finalului si cei de la Marseille au avut un gol invalidat pentru un offside la Saliba.

PSG si-a consolidat dupa acest succes primul loc in clasament, cu 74 de puncte.

Marseille ramane a doua, cu 59 de puncte, in timp ce Rennes completeaza podiumul cu 56 de puncte.

PSG mai are nevoie de o victorie pentru a obtine matematic al 10-lea titlu din istorie, performanta prin care ar egala-o pe Saint-Etienne intr-un top al campionatului francez la numarul de titluri.