Ligue 1

PSG pierde la Nantes (1-3) cu penalty ratat de Neymar. Brazilianul s-a facut de ras

Liderul din Ligue 1 a avut un meci de cosmar in deplasare cu FC Nantes, sambata seara, in etapa a 25-a a campionatului francez.

“Canarii” au avut o prima repriza fulminanta cu trei goluri marcate de Kolo Muani (4), Merlin (16) si Bias (45+5), ultimul din lovitura de la 11 metri.

PSG a redus din diferenta la doua minute dupa pauza prin Neymar din pasa lui Lionel Messi.

Acelasi Neymar a ratat o lovitura de la 11 metri, in minutul 59. Una dintre cele mai slabe executii din cariera brazilianului. Practic a fost o simpla pasa la portar. O ratare cum rar se poate vedea la acest nivel.

VIDEO cu ratarea lui Neymar de la 11 metri

In finalul primei reprize cei de la PSG au tras o sperietura zdravana dupa ce Pallois, fundasul stanga al gazdelor, l-a controlat tare la glezna pe Mbappe.

Internationalul francez a avut nevoie de cateva minute bune sa-si revina in fire. Pana la urma a ramas in teren pana la final si a incasat un cartonas galben, in minutul 83.

Pentru PSG este doar a doua infrangere a sezonului in 25 de meciuri. Precedenta fusese pe terenul lui Rennes, 0-2 in 3 octombrie 2021.

Marseille are meci acasa cu Clermont si poate profita apropiindu-se la zece puncte de liderul autoritar din Ligue 1.