Ligue 1

PSG e aproape campioana dupa 3-1 in Clasicul Frantei

Cu zece etape inaintea finalului de sezon din Ligue 1, Paris Saint-Germain are 20 de puncte avans in fata principalei urmaritoare Lille.

Duminica seara, in ceea ce francezii numesc Clasicul lor, PSG a trecut pe teren propriu cu 3-1 de Olympique Marseille, rivala din sud si echipa de pe locul patru in clasament.

Mbappe, golgeterul ligii franceze, a a deschis scorul in minutele suplimentare ale primei reprize din pasa lui Di Maria.

Marseille a egalat in chiar primul minut dupa pauza prin Germain, dar bucuria oaspetilor a fost de scurta durata.

Argentinianul Di Maria avea sa o aduca pe PSG din nou in avantaj la zece minute dupa pauza, pentru ca in minutul 61 acesta sa reuseasca dubla dintr-o lovitura libera.

OM a ramas in zece jucatori dupa eliminarea portarului Steve Mandanda in minutul 62 pentru un hent. Yohann Pele, portarul de rezerva al lui Marseille, a aparat o lovitura de la 11 metri la sutul lui Mbappe in prelungirile partidei.

Dupa acest rezultat OM ramane la sase puncte de Lyon, ocupanta locului trei, ultimul care asigura din Franta prezenta in Liga Campionilor.