Ligue 1

PSG ajunge la 20 de victorii in Ligue 1. Nici Lyon n-a rezistat pe Parc des Princes

Echipa Paris Saint-Germain a castigat, duminica seara, duelul cu Olympique Lyon de pe teren propriu in prima liga din Hexagon.

Un meci controlat de campioana Frantei care a condus cu 3-0 imediat dupa pauza, insa care la un moment dat nu a dus lipsa de suspans.

Di Maria (22), Mbapee (38) si autogolul lui Marcal (47) i-au asigura lui PSG un avantaj linistitor, insa Lyon a lovit de doua ori in opt minute reaprizand partida.

Terrier (52) si Dembele (59) au punctat pentru echipa la care Ciprian Tatarusanu si-a reluat locul pe banca rezervelor dupa revenirea lui Anthony Lopes intre buturi.

Intrat in minutul 76, Cavani avea sa inchida tabela patru minute mai tarziu.

PSG ajunge la 20 de victorii in 24 de etape si are un avans de 12 puncte fata de principala urmaritoare Olympique Marseille.

Lyon ramane pe locul 9 la sapte puncte de zona cupelor europene.