Ligue 1

Mbappe a facut spectacol dupa prelungirea contractului. Neymar la golul 100 pentru PSG

Campioana Frantei si-a luat la revedere de la fani cu un succes la scor impotriva lui Metz, 5-0.

Kylian Mbappe si-a trecut in cont un hattrick la putine ore dupa anuntul prelungirii contractului pentru inca trei sezoane cu PSG.

Brazilianul Neymar a marcat si el, ajungand la cota 100 de goluri pentru echipa de pe Parc des Princes.

Angel Di Maria, jucator aflat la ultimul meci pentru echipa din Paris, a inchis tabela.

PSG castiga titlul in Franta, al 10-lea din istorie, cu un avans de 15 puncte fata de Olympique Marseille.

Podiumul a fost completat de AS Monaco, echipa care va evolua in preliminariile Champions League.

Rennes va merge in grupele Europa League, iar Nice va evolua in Conference League.

Metz si Bordeaux au retrogradat direct in Ligue 2, iar Saint Etienne va disputa baraj cu a treia clasata din al doilea esalon.