Ligue 1

Lyon invinge PSG cu un super gol la ultima faza

Sursă foto: twitter.com

Campionatul in Franta este relansat dupa victoria obtinuta de Olympique Lyon in fata liderului Paris Saint-Germain, cu 2-1.

Un succes adus la ultima faza a meciului, in minutele suplimentare, de olandezul Memphis Depay, jucator care a facut diferenta cu un sut senzational aproape de vinclu.

Lyon deschisese scorul devreme prin Fekir dintr-o lovitura libera impecabil executat pe coltul scurt in minutul 2.

PSG a egalat in prelungirile primei reprize prin voleul lui Kurzawa din interiorul careului la mingea intoarsa de Rabiot.

Echilibrul numeric al meciului s-a rupt dupa pauza, in minutul 58, cand fundasul brazilian Dani Alves a fost eliminat.

De la un meci cu Rayo Vallecano in martie 2015 pe vremea cand evolua pentru FC Barcelona nu mai fusese eliminat Dani Alves.

Cand meciul se indrepta spre o remiza multumitoare pentru toata lumea a venit golul lui Depay si Lyon strange diferenta la opt puncte de PSG in clasamentul din Ligue 1.

Neymar nu a evoluat in acest meci din cauza unei accidentari, iar Kylian Mbappe a fost inlocuit dupa doar 36 de minute din motive medicale.

Pentru PSG este doar a doua infrangere in campionat si a treia in toate competitiile acestui sezon.