Liga 2

Rapid nu moare! Giulestenii revin de la 0-1 si castiga la UTA

Cu spatele la zid in lupta pentru promovarea in prima liga, Rapid a obtinut o victorie mare pe terenul primei clasate din Liga 2.

UTA Arad a condus cu 1-0 dupa reusita lui Miculescu din minutul 39 si se pregatea de sarbatoarea promovarii.

Rapid avea nevoie de victorie ca de aer si a obtinut-o prin doua goluri marcate in partea secunda de Mallo, minutele 57 si 78.

Dan Alexa a mutat decisiv in minutul 54 prin trei schimbari care au schimbat soarta meciului. Lazar, Sefer si Valentin Alexandru au intrat in teren.

Facundo Mallo, unul dintre stoperii giulesteni, a egalat cu o lovitura de cap de langa Melinte.

La 1-1 scorul a parut ca-i multumeste in continuare pe aradeni si acesta au continuat sa macine in gol.

Acelasi duel Mallo contra Melinte a dus la marcarea golului doi de catre fundasul rapidist in minutul 78, cu o reluare de genunchi din 5-6 dupa o lovitura de la coltul terenuliu.

UTA ramane pe primul loc, cu 29 puncte, dar trebuie sa mai astepte momentul promovarii matematice.

Rapid reintra puternic in lupta pentru promovare urcand pe ultima treapta a podiumului, cu 24 de puncte.

Meciurile Turris-Oltul Turnu Măgurele – CS Mioveni si Petrolul Ploiesti – FC Arges vor avea loc marti, 28 iulie.