Liga 2

Petrolul pierde puncte acasa cu Metaloglobus

Petrolul Ploiesti, una dintre candidatele la promovarea in Liga 1, a fost tinuta in sah scor 1-1, duminica, pe teren propriu, de Metaloglobus Bucuresti, echipa care se lupta pentru evitarea retrogradarii din Liga 2.

Oaspetii arenei Ilie Oana au deschis scorul rapid prin fostul rapidist Herea in minutul 4, egalarea Petrolului venind opt minute mai tarziu, cand Marinescu a transformat o lovitura de la 11 metri.

Herea a ratat sansa dublei in repriza secunda singur cu portarul Lungu, in timp ce gazdele au avut doua bare la aceeasi faza.

In urma acestui rezultat negativ Petrolul se vede impinsa de pe podium si ajunge pe locul patru, cu 49 puncte.

Sportul Snagov conduce clasamentul din Liga 2, cu 52 puncte, urmata de Academica Clinceni, cu 51 puncte, si Chindia Targoviste, cu 50 puncte.

Ultimul meci al etapei le aduce fata in fata, luni, pe U Cluj si ASU Politehnica Timisoara.

Sepcile Rosii pot urca pe locul trei in eventualitatea unui succes.