Liga 2

Liga 2 s-a reluat cu un meci de cinci goluri

Chindia Targoviste, una dintre favoritele la promovare, a invins-o greu pe Aerostar Bacau, cu 3-2, in primul meci programat in Liga 2, in 2019.

De doua ori a condus echipa vizitatoare pregatita de Florin Bratu si de fiecare data Chindia a reusit egalarea marcand golul victoriei cu opt minute inaintea finalului de partida.

Druga a deschis scorul pentru Aerostar in minutul 6 si tot el a provocat penalty-ul din care Chindia a egalat in minutul 27 prin Cherchez, 1-1 fiind de altfel si scorul pauezei.

La patru minute dupa reluarea jocului Vraciu a readus echipa bacauana in avantaj cu o reluare din interiorul careului.

Negut a adus egalarea cu un sut la coltul lung in minutul 62, iar Serban avea sa aduca victoria pentru echipa lui Viorel Moldovan cu opt minute ramase din meci.

Chindia urca pe primul loc in clasament dupa acest succes, cu 47 puncte, fiind urmata de Sportul Snagov (46), Academica Clinceni (45), Petrolul Ploiesti (45) si U Cluj (44). Toate insa au un meci mai putin disputat.

Aerostar Bacau ramane pe 15, cu 22 puncte.