La Liga

Real Madrid face pasul vital pentru titlu

Real Madrid a trecut testul presiunii si s-a distantat la zece puncte de FC Barcelona dupa succesul de pe teren propriu, scor 4-2, cu Levante.
Madrilenii au avut un somn nelinistit dupa ce Osasuna le-a oferit sansa sa se distanteze la zece puncte in fruntea clasamentului.

Asa se face ca baietii lui Mourinho au intrat atipiti pe teren, prilej pentru Cabral sa dea lovitura pe Bernabeu in minutul 5.

Au urmat minute in care ocaziile veneau una dupa alta la poarta lui Levante, insa mingea nu voia sa intre in poarta.

A fost nevoie de un penalty controversat in minutul 45, pe care Cristiano Ronaldo l-a transformat fara probleme.

Reusita lui Ronaldo a reprezentat momentul descatusarii. Tot portughezul a fost artizanul succesului, marcand inca de doua ori in minutele 50 si 57.

Arouna Kone, calaul madrilenilor din tur, a tinut sa scoata in evidenta greselile din defensiva Realului si a punctat in minutul 63, dar la doar trei minute distanta Benzema a inchis meciul.

Cu 16 etape inainte de final, Real are 10 puncte peste Barcelona, iar titlul este cu un pas spre Madrid.