Voluntari – Sepsi 1-2. Prima victorie a covasnenilor in actualul sezon

Echipa pregatita de Leo Grozavu a revenit de la 0-1 si a obtinut prima victorie a sezonului pe terenul formatiei din Voluntari, vineri seara, in deschiderea etapei a 5-a din CASA Liga 1.

Asa am trait Voluntari - Sepsi

Mailat a deschis scorul pentru Voluntari la prima actiune periculoasa, in minutul 4.

Gradinaru a sutat puternic din afara careului, iar balonul respins in fata de Niczuly avea sa fie reluat in plasa de Mailat.

Sepsi a trecut pe langa egalare in minutul 10 la sutul lui Mitrea din lovitura libera.

Voluntari putea face 2-0 in finalul primei reprizei, cand spaniolul Betancor a fost blocat in extremis de Stefan.

Fundasul stang international de tineret al Romaniei a ramas la cabina, iar omul care a intrat in locul sau, Nouvier, avea sa schimbe jocul in partea secunda.

Nouvier a pasat decisiv la golurile lui Sepsi. Mai intai la reusita de 1-1 a lui Purece, cand fostul echipier de la Viitorul si Concordia a trimis din 16 metri aproape de vinclu.

In minutul 82 o centrare din flancul stang a fost transformata in golul victoriei de Fulop cu o lovitura de cap.

Sepsi acumuleaza sase puncte in clasament dupa prima victorie a sezonului, in timp ce Voluntari, revelatia inceputului de sezon in Liga 1, ajunge la a doua infrangere la rand.

FC Voluntari: Rîmniceanu – Costin (Puel ’57), Balaur, Armaş, Vlad – Căpăţînă, De Lucas, I. Gheorghe (Bortoneanu ’79) – Mailat, Eric (Betancor ’10), Grădinaru (Veiga Lopes ’79). Antrenor: Mihai Teja.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Mitrea, Fl. Ştefan (Nouvier ’46) – Kovacs (Purece ’46), Fofana (L. Fulop ’58), Dragomir (Aganovic ‘7) – Golofca (Bajrovic ’79), Safranko, Ştefănescu. Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: / Mitrea ’32, Ştefănescu ’45, Nouvier ’86, Sanfranko ‘90+3.

Arbitri: Marius Avram – Vladimir Urzică, Marius Cristian Marchidanu – Ionuţ Coza.