Voluntari – Poli Iasi 4-0. Doar a doua victorie pe teren propriu in istoria confruntarilor directe

FC Voluntari a invins categoric pe Poli Iasi, sambata, in etapa a 10-a din CASA Liga 1. Meciul a fost live text aici.

Un succes prin care formatia ilfoveana ajunge la 13 puncte in clasament si urca pe locul noua.

Poli Iasi sufera a saptea infrangere in zece meciuri si ajunge la 28 de goluri incasate. Echipa din Copou are cea mai slaba aparare din Liga 1.

Florin Achim si-a trecut in cont o dubla in minutele 4 si 52, de fiecare data dupa centrari din corner.

Apararea ieseana a tratat cu lejeritate ambele faze, marcajul aparatorilor fiind ca si inexistent.

Marcelo Lopez a punctat de asemenea cu capul in minutul 34 dupa o centrare perfecta din flancul stang.

De departe cel mai frumos gol al meciului i-a apartinut lui Adi Popa. Fostul stelist a prins un sut fabulos in minutul 58 din afara careului. O minge care s-a dus aproape in vinclu.

FC Voluntari: Rîmniceanu – Costin, Achim, Armaş, Al. Vlad – Ricardinho (Borţoneanu ’69), De Lucas, I. Gheorghe (Eric ’77) – M. Lopez (Betancor '62), Ad. Popa (Anderson ’77), Grădinaru (V. Mihai ’76). Antrenor Mihai Teja;

Poli Iasi: Bosz – Onea, Frăsinescu, Bexevanos, Buşu – Passaglia, Saizu (De Iriondo '2, Chacana '46), Breeveld – Platini, Zajmovici (Mensah '57), Vanzo. Antrenor Daniel Pancu.

Cartonaşe galbene: M. Lopez '50. Anderson ‘81 / Breeveld '39, Frăsinescu ’74, Platini ‘86

Arbitri: Marius Avram – Mihai Marius Marica, Bogdan Gheorghe – Lucian Rusandu;